Tema neplaćenih dodatnih poslova vrlo je važna i često se pojavljuje u različitim kontekstima, posebno u svijetu rada kod tajnika i računovođa u školstvu.
Neplaćeni dodatni poslovi su sve one aktivnosti koje se od nas očekuju ili se podrazumijevaju da ćemo ih raditi, a za koje ne dobivamo dodatnu naknadu. To mogu biti razni poslovi novonastali u sustavu školstva. Neki od njih dovode do:
- Produženog radnog vremena: Ostanak u uredu nakon radnog vremena, dolazak ranije ili rad tijekom vikenda bez naknade, a zbog kratkih rokova za izvršenje novog posla.
- Obavljanja poslova koji nisu dio klasičnog zaduženja već su dodatni rad koji je nastao iz nekog projekta.
- Rada od kuće bez naknade: Obavljanje poslovnih zadataka tijekom slobodnog vremena, poput provjeravanja e-pošte ili odgovaranja na pozive.
- Neformalnog mentorstva: Pomaganje kolegama ili novim zaposlenicima bez ikakve dodatne naknade kako bi im olakšali posao svjesni da im nema tko pokazati.
Neplaćeni dodatni poslovi služe za potrebe:
- Iskorištavanja radnika: Neplaćeni dodatni poslovi mogu dovesti do iskorištavanja radnika i stvaranja ne uravnoteženog odnosa između poslodavca i zaposlenika. Upravo zbog navedenog tajnici i računovođe u sustavu školstva osjećaju se često puta jako iskorišteni i poniženi jer se od njih očekuje odrađivanje posla koji svi drugi odbijaju odraditi jer im se isti ne nalazi u zaduženju.
- Smanjenja plaća: Ako se neplaćeni dodatni poslovi uzimaju zdravo za gotovo, to može dovesti do smanjenja stvarnih plaća (za isto vrijeme obavljamo više poslova).
- Stresa i izgaranja: Prekomjerno opterećenje poslom može dovesti do stresa, izgaranja i zdravstvenih problema što može prouzrokovati česte zamjene i plaćanje zamjena koje ne znanju posao i ne odrade posao u skladu sa zakonskim propisima te se često dogodi da nakon zaključenog bolovanja i dugog izbivanja radnik (tajnik ili računovođa) koji se vrati na posao ima više posla oko ispravljanja grešaka, a koji se opet ne honorira jer je posao već odrađen, a na koji način je odrađen - to nije bitno.
- Neravnoteže između poslovnog i privatnog života: Neplaćeni dodatni poslovi mogu narušiti ravnotežu između poslovnog i privatnog života. Privatni život pati uslijed poslovnih obaveza koje se nameću.
UTIRUŠ već godinama prepoznaje problem naših dodatnih poslova i nikako da se donese novi Pravilnik o djelokrugu rada tajnika i računovođa u školstvu.
- Prepoznati su veliki problemi u vezi dodatnih poslova i navedenog Pravilnika kojim bi se trebalo odrediti kojim poslovima se zadužujemo .
- Predstavnici UTIRUŠ-a iznijeli su argumentirano sve probleme predstavnicima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Otvoreno i jasno rečeno je da će nam se koeficijent izjednačiti s nastavnicima, ali da će tek kroz dodatke povećati plaću onda kada se donese novi Granski kolektivni ugovor.
- Poznata su nam prava iz Zakona o radu i mogućnost plaćanja prekovremenih sati, ali u nekim školama obim poslova toliko je velik da se ne mogu odraditi svi zadatci već se radi po principu prioriteta. Potrebno je hitno novo zapošljavanje administracije.
- UTIRUŠ traži podršku svojih kolega. Razgovorom s kolegama, sindikatima ili drugim mjerodavnim za rješavanje problema doći ćemo do zajedničko cilja - boljih uvjeta rada.
- Potrebno je postaviti granice između poslovnog i privatnog života jer nam rokovi kojih se moramo pridržavati remete privatni život koji služi za osobne, a ne za poslovne potrebe. Kako su u ovim poslovima većinom zaposlene žene, bitno je naglasiti da su te osobe uz posao još nečije majke, supruge, bake, kćerke, prijateljice itd.
Kontinuirani neplaćeni dodatni poslovi nisu normalni i ne treba ih tolerirati. Svaki radnik ima pravo na pošten i pravedan odnos sa svojim poslodavcem. Postavlja se pitanje: Kako misle ocijeniti rad tajnika i računovođa? Mi smo jedini u sustavu koji se ne mogu ocijeniti jer nemaju svi zaposleni na istim poslovima isti obim posla i vrstu posla.
UTIRUŠ se nastavlja baviti analizom dodatnih poslova. Započet ćemo s poslovima u vezi projekta Pomoćnik u nastavi (PUN) s obzirom na to da je aktualan i skoro svaka škola ima zaposlene pomoćnike u nastavi. Za provedbu projekta bitna je uključenost tajnika i računovođe koji odrađuju vrlo delikatne poslove, a to su poslovi u vezi sklapanja radnog odnosa i provedbe svih pravnih dokumenata potrebnih za isplatu dok računovođa odrađuje poslove financijske naravi. I jedni i drugi rade osjetljivi posao koji može biti utuživ te je izražena velika količina stresa.
Biti volonter prekrasno je iskustvo koje stvara ovisnost i veselje u radu za opće dobro, ali raditi posao za koji nismo plaćeni dovodi nas do frustracija jer smo zaposleni u sustavu gdje se sve plaća i svi traže svoja prava
Zaključak je da svi u sustavu radimo posao koji se vrednuje, a vrednuje se koeficijentom, dodacima na plaći... u konačnici, vrednuje se novčano.
Svi u sustavu radimo za plaću, a ne za aplauz jer često ne dobijemo ni taj zasluženi aplauz.
Molim kolege i kolegice, tajnike i računovođe da ispune anketu za potrebe UTIRUŠ-a.
Link za anketu:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf26_OzX2XNKSyUPA0UL-LL5wYEMxORYzAxhWBTlyT-cc9t4w/viewform?usp=sharing
S poštovanjem,
Ela Kovačić